darek1: 7 grudnia 2009, 20:05 ! . 5625

Reguła 21

Czy znane nam wskaźniki mogą być pomocne w ocenie rynku? Tutaj chcę przypomnieć "Regułę 21" która może nie jest w jakiś szczególny sposób znana ale może być pomocna w ocenie rynku kapitałowego. Dla mniej wtajemniczonych przytoczę ogólną definicję :

Zasada 21 (Reguła 21) - wskaźnik informujący o ogólnym stanie danego rynku finansowego (istotny zwłaszcza dla uczestników rynku kapitałowego), uzyskiwany wskutek zsumowania aktualnego poziomu inflacji z bieżącą wartością giełdowego wskaźnika C/Z w danym kraju (bądź, po uśrednieniu: w danym regionie). Wartość tej sumy większa lub równa 21, na rynkach rozwiniętych, sygnalizuje "wyśrubowany" hossą stan przewartościowania akcji notowanych na giełdzie, co pozwala spodziewać się rychłego wystąpienia tam bessy (w tym też i gwałtownego obniżenia się ich kursów).

Ponieważ do tablicy został wywołany wskaźnik C/Z lub z ang. P/E więc przytoczę i jego definicje:

Najpopularniejszymi współczynnikami wyceny są niewątpliwie wskaźniki zysku. Szacuje się je, dzieląc cenę jednej akcji przez zysk na nią przypadający. Stosuje się zarówno zysk netto (wskaźnik cena/zysk lub P/E z ang. price earnings), jak i zysk operacyjny lub zysk operacyjny po podjęciu amortyzacji.

Można powiedzieć, że wskaźnik ceny do zysku odzwierciedla sumę, jaką trzeba zapłacić za nabycie jednej złotówki zysku księgowego spółki. Jest to istotna informacja, ponieważ ewentualne dywidendy, jakie będzie wypłacała spółka, są wypłacane właśnie z zysku netto.

Wskaźniki zysku są interpretowane następująco: im niższa wartość współczynnika, tym lepiej, bowiem oznacza to, że większa wartość zysku przypada na posiadane akcje. W istocie taka interpretacja jest dużym uproszczeniem bowiem nie bierze pod uwagę przyczyn, jakie leżą u podstaw faktu, że wskaźnik jest taki a nie inny. Wysoki wskaźnik P/E nie musi oznaczać, że dane akcje są drogie. Spółka może mieć wysoki wskaźnik P/E, ponieważ inwestorzy oczekują szybkiego wzrostu zysków w przyszłości. Inna spółka z tej samej branży ma niski wskaźnik P/E i na pierwszy rzut oka może wydawać się atrakcyjniejszą inwestycją, jednak zorientowani inwestorzy spodziewają się spadku jej zysków i dlatego nisko wyceniają akcje. Z tego punktu widzenia jej akcje nie są więc wcale tanie. Trzeba pamiętać, że inwestorów interesują przede wszystkim przyszłe zyski spółki, a w mniejszym stopniu dane historyczne

Podsumowując aktualne wartości wskaźków P/E oraz inflacji otrzymujemy wynik: 18,79 +3,3=22,09 tak więc reguła 21 już się spełniła , pytanie kiedy zareaguje na nią rynek.

© darek1

darek1 • 7 grudnia 2009, 20:21 !

W analizie pt " Sequel......." pokazałem rysunek naszego rynku kapitałowego na tle wskaźnika P/E.

Brak awatara

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: darek1

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: darek1

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Maj 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627 28293031