darek1: 19 listopada 2009, 14:35 ! . 3165

Trzy wskaźniki

Wielu analityków próbuje odpowiedzieć na pytanie kiedy gospodarka światowa wyjdzie z kryzysu ?

Ponieważ obecny rynek globalny stał się niemalże jedną materią to i odpowiedź na to pytanie nie jest prosta zważywszy na skalę i wielkość tego rynku. Spróbujmy przeanalizować pierwszą gospodarkę czyli USA,w końcu z za oceanu idą impulsy na cały świat. Osobiście zwracam uwagę na trzy wskaźniki: - pierwszy to "stopy procentowe". Jaki jest wpływ stóp procentowych na indeksy? Powszechnie mówi się że indeksy zaczynają rosnąć od 3 do 6 miesięcy przed końcem obniżki stóp. Można by przyjąć że obniżki stóp % jakie serwował FED w zeszłym roku dały skutek odbiciem w lutym tego roku. Tyle że same obniżki stóp % nie gwarantują uzdrowienia chorego rynku. Drugim wskaźnikiem jest wzrost gospodarczy, mierzony wskaźnikiem PKB. Jak wyglądają największe gospodarki światowe i cała Europa ze swoim PKB - prawie wszędzie widzimy kolor czerwony a nawet jeżeli są wyspy z kolorem zielonym to i tak spadek PKB w tych krajach jest dość duży. Dobrym przykładem jest tu Polska. Jak przekłada się ten wskaźnik na rynki ? Jest takie twierdzenie że rynki kapitałowe wyprzedzają gospodarkę o 6 do 9 miesięcy. Trzecim wskaźnikiem na który warto zwrócić uwagę jest stopa bezrobocia. Jak to jest ważny wskaźnik z psychologicznego i ekonomicznego punktu widzenia to nie trzeba tłumaczyć. W tym wskaźniku jeśli chodzi o wartości należy obserwować spadek bezrobocia w stosunku do jego szczytu w okresie bessy. Jeśli te trzy proste wskaźniki zaczną pokazywać symptomy poprawy to wówczas można będzie mówić o wyjściu z kryzysu. A i to nie jest pewne.

© darek1

asp • 19 listopada 2009, 20:07 !

Darek, dzięki za podzielenie się tymi spostrzeżeniami.

Jest też taki pogląd, że stopy procentowe nie wyprzedzają rynku, tylko za nim podążają. Pamiętam wykresy, które ładnie to pokazywała na przykładzie DJ. Najpierw ruch rynku, potem dostosowanie stóp. Niektórzy ekonomiści mówią, że zdrowa gospodarka ma umiarkowane albo względnie wysokie stopy, a słabowita - niskie.

asp

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: darek1

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: darek1

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Maj 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627 28293031